Wielki Tydzień: Niedziela Palmowa, Pasja w ciągu Wielkiego Tygodnia, Ciemne Jutrznie.


Wielki Tydzień, poświęcony w szczególności rozważaniu męki Pańskiej, zaczyna się w Palmową Niedzielę. Na pamiątkę triumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy odbywa się przed sumą poświęcenie palm i procesja z palmami. Palmy poświęcone są sakramentaljami, które wierni biorą do domu i tam przechowują. Podczas ich poświęcenia modli się Kościół, żeby Bóg zachował te miejsca, gdzie są palmy, od nieszczęścia, a mieszkańcom błogosławił i strzegł ich na duszy i na ciele. Postaraj się i ty o taką palmę poświęconą.

Procesja odbywa się z palmami. Kiedy wraca do kościoła, zamyka się drzwi kościoła i dopiero po trzykrotnem uderzeniu w nie krzyżem, otwierają się i w śród śpiewów „Hosanna Synowi Dawidowemu" wchodzi kapłan do kościoła. Przypomnij sobie w jazd Pana Jezusa do Jerozolimy i podziękuj gorąco, że przez krzyż swój otworzył nam Pan Jezus bramy nieba.

Podczas Mszy św. czyta kapłan pasję, czyli opis męki Pańskiej. W kościołach, gdzie jest więcej kapłanów śpiewa pasję trzech księży: jeden śpiewa słowa Pana Jezusa, drugi słowa ewangelisty, który mękę Pana Jezusa opisał, trzeci słowa osób innych, które przy męce Pańskiej  brały udział. Doszedłszy do słów: „A skłoniwszy głowę, ducha o d d a ł", klęka kapłan, aby podziękować Panu Jezusowi, że z miłości dla nas poniósł śmierć na krzyżu. Dziękuj i ty! Gdyby cię Jezus nie odkupił na krzyżu, byłbyś dziś niewolnikiem szatana! Pasję czyta się jeszcze w Wielki Wtorek, Środę i Wielki Piątek. Podczas pasji możesz sobie powoli czytać „Gorzkie żale".

Niedziela Palmowa to drzwi, które prowadzą do poważnego Tygodnia Wielkiego. Zbawiciel najsłodszy zapłakał rzewnie w niedzielę Palmową na widok Jerozolimy, gdy udawał się na górę Oliwną. Płakał nad chwiejnością i niewiernością żydów: dzisiaj śpiewali hosanna, a kilka dni później: „U krzyżuj Go ".

Nie naśladuj tej zmienności. Nie wystarcza w Niedzielę Palmową z przejęciem słuchać Pasji, a potem przez następne dni swawolić! Przez cały Wielki Tydzień myśl często i chętnie o Panu Jezusie ukrzyżowanym. Jeśli nie macie w domu Pisma świętego, to czytaj z historji biblijnej o męce Pańskiej. Uczęszczaj pilnie na rzewne nabożeństwa wielkotygodniowe. W domu zachowaj zgodę z rodzeństwem i innemi dziećmi. Co dnia, gdy wieczorem klękniesz i popatrzysz na krzyż, badaj się czy tych postanowień dotrzymujesz.

We Wielką Środę, Czwartek i Piątek odprawiają się po południu „ C i e m n e   j u t r z n i e ". Jest to główna część brewjarza kapłańskiego z tych dni. W czasie Ciemnych jutrzni pali się na trójkącie 15 świec. Po każdym psalmie gaszą jedną świecę, aby przypomnieć, jak Apostołowie uciekli z Ogrojca i opuścili Pana Jezusa, świece te bowiem wyobrażają Apostołów. Świecy na szczycie trójkąta nie gaszą, lecz chowają ją za ołtarz, a po skończonem nabożeństwie znów ją ukazują. Świeca ta przypomina Pana Jezusa, który niedługo spoczywał w grobie, po trzech dniach zmartwychwstał i znowu ukazał się ludziom. Mały łoskot, hałas, który się równocześnie roz lega, przypomina pękanie skał i trzęsienie ziemi przy śmierci Pana Jezusa. 

W czasie Ciemnych jutrzni śpiewają kapłani Lamentacje, czyli żale proroka Jeremjasza nad zburzoną Jerozolimą. Kończą się one słowami: „Jerozolimo, Jerozolimo, nawróć się do Pana Boga twego!“ Przez Jerozolimę rozumie się grzeszników, których Kościół wzywa, aby się nawrócili i czynili pokutę za grzechy.


Rok kościelny w życiu chrześcijanina, str. 25-27