31 Grudzień.
Św. Sylwester papież, wyznawca.
Do roku Pańskiego 313 kryć się musiał każdy papież przed prześladowcami wiary św. i potajemnie rządzić Kościołem św. Głos jego jako głowy Kościoła dochodził wiernych Chrystusowych albo z grobów podziemnych czyli katakumb, będących schronieniem chrześcjan wśród prześladowań, albo z miejsca wygnania, na które wielu papieży skazano. Jeżeli który z papieży stanął przed cesarzem rzymskim, to chyba po to, aby usłyszeć swój wyrok śmierci. Pierwszy z papieży, który mógł jawnie rządzić Kościołem i stanął przed cesarzem, co przed nim jako głową Kościoła się ukorzył, był Sylwester św. Podczas ostatniego prześladowania za cesarza Dklecyana ustąpił on z Rzymu i żył w ukryciu na górze Sorakte. Naraz dochodzą go radosne wieści, że następca najokrutniejszego tyrana chrześcijanin Konstantyn przestał chrześcijan prześladować i pozwolił im publicznie wiarę wyznawać. Ucieszony pasterz wraca do Rzymu; witają go jego owieczki wśród radosnych okrzyków, chwaląc Pana Boga za przywrócony spokój chrześcijaństwu i wysławiając dobrego cesarza. Serdeczniej się jeszcze rozweselił, gdy cesarz Konstantyn posłał do niego z prośbą aby go oświecił w prawdach wiary chrześcijańskiej i radził mu do wydania praw, wierze św. przychylnych. To był cesarz, co dał wolność Kościołowi św.! Z czułą też wdzięcznością wspominają jego imię wszyscy chrześcijanie i wspominać będą do skończenia wieków.
Z żarliwością apostolską wyłożył św. Sylwester prawdy wiary św. cesarzowi, dopomagał mu we wydaniu praw i rozporządzeń pożytecznych dla chrześcijan, razem z nim obalał bożyszcza pogańskie, zamieniał bóżnice pogańskie na chrześcijańskie świątynie lub zachęcał go do stawiania nowych przybytków na cześć Boga w Trójcy jedynego. Mogąc teraz jawnie i publicznie rządzić Kościołem św., wyświęcił 65 biskupów, których w rozmaite wysłał okolice. Wydał wiele zbawiennych rozporządzeń tyczących się administrowania Sakramentów śś., sprawowania ofiary św., utrzymania kapłanów i zakonnic. Z jego także rozkazu zmienione zostały nazwy pierwszych 5 dni tygodniowych. Do tego czasu bowiem dni te nosiły nazwy bożków pogańskich. Św. Sylwester zaś zakazał, aby odtąd zwano je w Kościele feriami czyli świętami, i to dla tego, aby kapłani te dni zawżdy święcili tj. nie zajmowali się pracą świecką, ale służbą bożą.
Z mądrością wielką, z jaką św. Sylwester rządził Kościołem św., łączył świętość życia i miłosierdzie ku ubogim. Aczkolwiek poganie przestali prześladować Kościół św. za jego czasów, jednakże pokoju zupełnego nie było dla chrześcijan, bo go też nie będzie nigdy. Nie przyszedłem puszczać pokoju na tę ziemię, ale miecz, powiedział Zbawiciel, jakoby chciał powiedzieć, że nauka boska, którą ogłosił, zawsze musi walczyć ze złem na świecie. Tak walczyć musiała nauka Zbawiciela za rządów św. Sylwestra w Kościele św. z fałszami rozszerzanemi przez kacerzy zwanych Aryanami. Właśnie oni w tym czasie się pokazali, chcąc wyważyć węgielny kamień wiary chrześcijańskiej. Rozszerzali bowiem to bluźnierstwo niesłychane, że Pan Jezus, nasz Zbawiciel nie był Bogiem Na coby nam się przydała cała nasza wiara, gdyby Pan Jezus nie był Bogiem? Napróżnoby za nas cierpiał, i bylibyśmy jeszcze wszyscy w grzechach i dziećmi gniewu bożego, skazanemi na potępienie wieczne. Przeciw takiemu bluźnierstwu wystąpił św. Sylwester na czele wszystkich prawowiernych swych owieczek i biskupów. Za pomocą Konstantyna cesarza zwołał wszystkich biskupów 325 roku na sobór powszechny do miasta Nicei. Tam 318 zgromadzonych biskupów potępiło bluźnierstwo aryańskie i zatwierdziło tę wiarę, że Syn boży, który dla naszego zbawienia stał się człowiekiem, jest jednoistnym z Bogiem Ojcem, czyli że jest Bogiem. Św. Sylwester, który dla starości nie mógł udać się na to szanowne zgromadzenie, potwierdził jako głowa Kościoła jego wyrok, i nakazał wiernym wierzyć, że Pan Jezus, nasz Zbawiciel, jest Bogiem, bo taka jest nauka przez niego samego objawiona.
Św. Sylwester rządził chwalebnie Kościołem św. prawie 22 lata. Jest więc jednym z tych papieży, co najdłużej rządzili Kościołem św. i trzecim z rzędu, co nie umarł śmiercią męczeńską, ale spokojnie zasnął w Panu.
Za wzorem św. Sylwestra:
1. Zachęcaj do ofiar na dobro Kościoła św.
2. Nie pozwól w obecności swej na żadne bluźnierstwo przeciw Panu Bogu.
Modlitwa kościelna.
Spraw, błagamy Cię, Boże wszechmogący, ażeby i chwalebna uroczystość św. Sylwestra, Wyznawcy Twego i Biskupa pomnażała w nas pobożność i przyczyniła się do naszego zbawienia. Przez Pana naszego itd.