O. Adolf Tanquerey o wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych.



872. Do najbardziej pożytecznych umartwień zaliczamy te, które odnoszą się do napojów alkoholowych. - Przypomnijmy pokrótce zasady dotyczące tego przedmiotu.

a) Umiarkowane używanie alkoholu lub napojów wyskokowych nie jest złem samo w sobie; nie godzi się przeto ganić osób świeckich lub kapłanów, którzy ich umiarkowanie używają.

b) Atoli powstrzymywanie się od nich, w duchu umartwienia albo dla dobrego przykładu, jest oczywiście rzeczą bardzo chwalebną. Tak więc kapłani lub członkowie związków odmawiają sobie napojów alkoholowych, by tym łatwiej innych od nich powstrzymać.

c) Bywają wypadki, w których ta wstrzemięźliwość staje się moralną koniecznością, by uniknąć nadużyć: 1) gdy kto wskutek atawizmu odziedziczył skłonność do gorących trunków; wtedy zwykle nawet ich używanie wytworzyć może pociąg do nich prawie nieprzezwyciężony, podobnie jak wystarczy jednej iskry, by wywołać pożar wśród palnych materiałów; 2) jeśli kto miał nieszczęście wpaść w zastarzały już nałóg pijaństwa, wtedy jedynie skutecznym lekarstwem będzie częstokroć całkowita wstrzemięźliwość.

O. Adolf Tanquerey, ,,Zarys Teologii Ascetycznej i Mistycznej T. II, str 152-153