ROZDZIAŁ IX.
O Procesyach na święty Marek i w dni Krzyżowe
P. Jakie nabożeństwo szczególnie odbywa się w dzień św. Marka i w dni krzyżowe?
O. W dzień świętego Marka i w dni krzyżowe odbywa się uroczysta procesya z odpowiedniemi modłami do Pana Boga, aby przebaczył nam grzechy nasze, oddalił od nas karanie swoje, pobłogosławił urodzajom ziemskim, które w tym czasie poczynają się pokazywać i zaopatrzył nas w to wszystko, czego potrzebujemy dla ciała i dla duszy naszej.
P. Jak dawny jest zwyczaj w Kościele odbywania tych procesyi?
O. Zwyczaj odbywania tych procesyi jest bardzo dawny w Kościele, i wierni zwykli byli opuszczać dla nich wszelką inną robotę; zbiegali się na nie tłumnie i odprawiali je boso w duchu pokuty i z wielką pobożnością.
P. Co czynimy, śpiewając na tych i na innych podobnych procesyach litanię do Wszystkich Świętych?
O. Śpiewając na tych i na innych podobnych procesyach litanię do Wszystloch Śwoętych:
1) Błagamy o zmiłowanie całej Trójcy Przenajświętszej, zwracając się w sposób szczególny do Pana Jezusa, Pośrednika naszego, i wołając do Niego: C h r y s t e u s ł y s z n a s, C h r y s t e w y s ł u c h a j n a s;
2) wzywamy przyczyny Matki Najświętszej, Aniołów i Świętych Pańskich, powtarzając: M ó d l c i e z a n a m i;
3) zwracamy się znowu do Pana Jezusa błagamy Go przez to wszystko, co uczynił dla zbawienia naszego, aby wybawił nas od wszystkiego złego, a zwłaszcza od grzechu, wołając: W y b a w n a s P a n i e;
4) prosimy Go o dar prawdziwej pokuty i o łaskę wytrwania w służbie Jego; tudzież modlimy się za wszystkie stany w Kościele i za jedność i pomyślność całego ludu Bożego, powtarzając: C i e b i e p r o s i m y, w y s ł u c h a j n a s P a n i e;
5) kończymy wszystkie te modły temi samemi słowy, od których rozpoczęliśmy je, błagając Pana Boga o zmiłowanie i powtarzając: K y r i e e l e y s o n, czyli P a n i e z m i ł u j s i ę n a d n a m i.
P. Jak trzeba się zachować na tych i na innych podobnych proceyach?
O. Na tych i na innych procesyach trzeba: 1) zachowywać należyty porządek, być ożywionym duchem pokuty i modlitwy, śpiewać powoli i nabożnie to, co śpiewa Kościół, lub, nie umiejąc śpiewać, łączyć się intencyą z tymi, co śpiewają i odprawiać inne modlitwy; 2) zachować skromność i skupienie ducha, nie rozglądając się i nie prowadząc żadnych rozmów, 3) mieć żywą ufność, że Pan Bóg wysłucha jęków naszych i wspólnych modlitw, udzieli nam tego, czego potrzebujemy dla naszego ciała i dla naszej duszy.
P. Dlaczego na czele każdej procesyi niesie się krzyż?
O. Na czele każdej procesyi niesie się krzyż dla przypomnienia nam, że powinniśmy mieć zawsze przed oczyma naszego ukrzyżowanego Pana Jezusa, aby na wzór Jego urządzać życie i postępowanie nasze, i naśladować Go w Jego męce, znosząc cierpliwie krzyże tego życia.
Z: Nauka o świętach Pana Jezusa, Matki Boskiej i Świętych Pańskich. Pochwalona i zalecona przez Ojca św. Piusa X. Przełożył z włoskiego Ks. Franciszek Albin Symon, Arcybiskup. Warszawa. Nakładem Księgarni "Polaka-Katolika", Krakowskie-Przedmieście 64. 1908, str. 70+II.